Návratnost fotovoltaické elektrárny

Jaká je návratnost fotovoltaické elektrárny?

Návratnost fotovoltaické elektrárny závisí na mnoha faktorech, jako jsou velikost a umístění elektrárny, místní klimatické podmínky a vaše spotřeba energie.

Fotovoltaické panely mohou vyrábět energii po celý rok, samozřejmě v závislosti na počasí. Výroba pak probíhá od ranních do večerních hodin. Pokud k vaší fotovoltaické elektrárně připojíte bateriové úložiště, budete schopni přebytečnou energii skladovat a používat ji i večer a v nočních hodinách, kdy už slunce nesvítí. Tím se sice zvýší pořizovací náklady na celý solární systém, ale zároveň až dvakrát sníží vaše náklady na energii od dodavatele. Ve slunečné dny, kdy se baterie nabije, tak budete zcela samostatní i ve večerních a nočních hodinách.

I při použití baterií vyprodukuje fotovoltaická elektrárna zejména v letních měsících znatelně více energie, než sami spotřebujete. Tuto energii pak buď můžete sami prodávat zpět do sítě nebo využít tzv. virtuální baterie vašeho dodavatele elektrické energie, která vám v zimích měsících formou odečtu umožní snížit vaše náklady odpočtem.

Maximální úspora s aplikací v mobilu

S fotovoltaickou elektrárnou od nás získáte přístup do online aplikace a uvidíte nejen to, jak vaše nová elektrárna energii vyrábí, ale i co se v rámci vašeho domu s elektřinou děje obecně. Kdy čerpáte z vlastní výroby a kdy odebíráte ze sítě, jaký odběr má vaše právě běžící pračka či elektrická trouba a nebo kdy se vám spíná ohřev vody. Je pak snadné se přizpůsobit situaci a elektřinou šetřit i tak, že elektrické spotřebiče budete provozovat ideálně v době, kdy máte energie díky vlastní výrobě nadbytek.

 

 

Reálné šetření energie u FVE systému s baterií

Při použití bateriového úložiště u fotovoltaické elektrárny znatelně prodlužujete efektivitu a možnost využití sluneční energie. Níže nabízíme ke shlédnutí graf fotovoltaické elektrárny s výkonem 9.9kWp a bateriovým úložištěm 2x5,8kWh. Ukázka je ze dne 4.5.2023, kompletní statistiky naleznete zde

Na prvním obrázku vidíme nabití baterie (modrá) a výrobu z fotovoltaických panelů (žlutá). Slunce vychází po 5. hodině ranní a panely vyrábí až cca k 20. hodině. Baterie začíná z minulého dne nabita na 60%, postupně její nabití klesá a spolu s výrobou panelů se zpět baterie nabíjí, až je v 11 hodin zcela nabita.

Celý večer baterie dodává do sítě a den končí opět s bateriemi někde kolem 60%.


Stejný den z předchozího grafu, doplněný o spotřebu domácnosti (zelená) a odběr ze sítě (oranžová). Brzy nad ránem se spíná elektrické topení (zelené špičky) a kolem 4. hodiny ráno se sepne ohřev horké vody v boileru. Baterie kolem 6. hodiny již nestačí, tak si systém bere elektrickou energii ze sítě (oranžový úsek v mínusových hodnotách/spodní část grafu). Následně se pokrývá spotřeba domu z výkonu panelů a ještě zbývá na nabíjení baterií. Kolem 11 hodiny jsou baterie nabity a veštkerý přetok míří do sítě (oranžový úsek v kladné/horní části). V nočních hodinách pak opět topení a spotřebiče domácnosti čerpají z baterií. Jediný odběr byl tedy za celý den pouze mezi 6. a 7. hodinou ranní.

 

 

 

Ekonomicky nejvýhodnější řešení

Realizujeme projekty tak, aby jejich ekonomika výrazně přispěla k rychlé a bezproblémové návratnosti. Nestavíme za každou cenu nesmyslné a neekonomické realizace na úkor klienta. Vyplňte náš nezávazný poptávkový formulář a spočítáme vám návratnost přesně na míru a dle vašich konkrétních požadavků.

ONLINE POPTÁVKA »

Co o nás říkají naši zákazníci?

 • Od prvního kontaktu do vyplacení dotace asi 3 měsíce. Byl jsem překvapen, že první platby záloh byly až před montáží, žádné zálohy předem. Mám rovnou střechu, takže chlapi byli na střeše hotoví za jeden den. Pak už jen zapojení vnitřku, baterky a nabíječka pro auto. Poradili s papírováním ohledně ČEZu i s dotacemi, to bych asi sám nedal (jsem v tomto naprostý laik). Obecně moc dobré zkušenost. Doporučuji.
  Pavel Ravelka, Olomouc
 • Velkou předností realizace FVE přes nemakej.cz je platba zálohy až těsně před montáží - nic neplatíte dlouho dopředu, nehrozí riziko zaplaceni zálohy při podpisu smlouvy a následný zánik firmy během čekání na realizaci. Montáž i zprovoznění provedeno během jednoho dne. Palec nahoru. Doporučuji.
  Jakub Dvořák
 • Rád bych poděkoval firmě Nemakej.cz, za velmi dobře odvedenou práci. Co jsme si naplánovali a ujednali, tak bylo provedeno. Samotná instalace 10 kwp trvala pouze jeden den a borci v podvečer hlásili hotovo, což nás docela i překvapilo. Velmi dobře sehraná parta ,dokonce po sobě i uklidili, velká spokojenost. Měl jsem předtím i několik dotazů na které mi bylo vždy velmi brzy odpovězeno a co jsem nevěděl tak vysvětleno - za mě velká spokojenost.
  Dalimil Machander
 • Profesionálové se vším všudy. Od prvního kontaktu s panem Růžičkou, přes skvělý tým, který s velkou pečlivostí nainstaloval celý fotovoltaický systém, až po finální zapojení do sítě. Firma, která vyřešila vše rychle a komplexně!! Určitě doporučuji!
  Iva Chytilová